Съвместна инициатива на:
Много българи, които са учили или работили в чужбина се завръщат и избират България за своята реализация.
С инициативата “Аз избрах България” ние искаме да дадем публичност на причините за техният избор. Те знаят какво е да живееш и работиш в чужбина, но в крайна сметка избират България.
Благодарим на компаниите, които успяват да привлекат и задържат хилядите талантливи българи в нашата любима страна - България!
Не всички млади българи, завършили образованието си в чужбина, остават да живеят навън. Даниел Петров прекарва цели осем години в Германия, където завършва своето средно образование, след което започва и работа там. Независимо, че дълги години е пребивавал извън страната, той взима решението да се върне в родината.
Колко време бяхте в чужбина?
8 години.
Кога се върнахте в България?
Преди 4 години.
Къде работите сега и на каква позиция?
Работя в Сайтел България ЕООД, на позиция Специалист Информационно обслужване.
Опишете работата си с няколко изречения?
Обслужване на клиенти в сферата на телекомуникационните услуги.
Защо избрахте да се върнете в България?
Прецених, че има възможност за професионално развитие.
Имаше много хора тук, които ми липсваха и на които исках да отдам от времето и вниманието си.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
Ако си човек, който го е грижа за бъдещето на България, би се върнал, за да допринасяш с успехите си в родината, а не на чужди държави.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
Че съм опитал и твърдя обратното. Всичко се свежда до лични качества и умения!
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върнахте?
Разбирането и виждането на хората тук, относно повечето теми. Новото начало, жилище, работа, среда. Горещите летни дни! Мразя слънце...(смее се).
Какви, според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
Близостта на близките и приятелите. Хората са по-сплотени! Възможността да се развивам в собствената си държава.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
Приятели и близки, също така и самата България. Обичам да бъда тук!
Опишете живота си в България с няколко думи?
Животът в България е изпълнен с емоции и динамика. Хората тук знаят как да се забавляват.
Каква е Вашата формула за успех?
Прави това, което обичаш и бъди там, където най-силно искаш да бъдеш!
Най-успешни и продуктивни сме тогава, когато сме ангажирани с нашите хобита и теми от аспекта на нашите интереси!
Кристина Бабуркова е прекарала почти четвърт век от живота си в Германия. Завършила е гимназия в Берлин, след което изкарва бакалавърска степен по хотелиерство в Швейцарския университет Ecole hoteliere de Lausanne, в град Лозана. Въпреки този дълъг период на пребиваване там, както и възможностите, които се отварят пред нея, Кристина взема решението да се върне в родината.
Къде работите сега и на каква позиция?
Работя на длъжност Мениджър Обучение и развитие на персонала в новооткрития хотел InterContinental Sofia.
Опишете работата си с няколко изречения?
Когато започнах работа на тази позиция, бях част от малкия, но сплотен екип, който имаше нелеката задача да подготви откриването на новия хотел на групата InterContinental Hotel Group в София. През първата година от престоя ми в България имах най-разнообразни ангажименти по изучаване на стандартите на марката, изработване на концепцията за новия ни бар-ресторант, набиране на служители и много други. През последните месеци преди отварянето на хотела, главният ми фокус вече беше обучението на екипа и подготовката му да работи според високите изисквания на нашата хотелска верига.
Колко време бяхте в чужбина?
Бях на 4 години, когато семейството ми се премести да живее в Германия, така че общо 24.
Кога се върнахте в България?
Върнах се в България през ноември 2016 г.
Защо избрахте да се върнете в България?
Аз много обичам работата си. Не мога да си представя да се занимавам с нещо извън сферата на хотелиерството. От самото начало на кариерата си работя за международната верига InterContinental Hotels & Resorts. Когато разбрах, че веригата ще отваря първия си хотел в България, реших, че искам да съм част от екипа, който ще осигури успеха на новия InterContinental в родното ми място.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
Аз принадлежа към поколението, което ще изгражда бъдещето на България. Ако искаме да имаме по-добри условия за живот в нашата прекрасна страна и по-добро бъдеще тук, сега е моментът да започнем.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
За съжаление през последната година и половина съм се срещала с немалко българи, които се оплакват колко е зле тук и как в чужбина се живее къде-къде по-добре, и които ми се чудят, защо съм решила да се върна в София. Но след като съм живяла и работила в Лондон, в Берлин, и в Малта, мога да кажа, че в България качеството на живот е много добро. В София се радвам на най-добрия “work-life-balance” – баланс между работата и свободното време – в цялата си кариера досега. А този баланс в днешно време е голям лукс и много хора го подценяват. Също така се усеща, че все повече чужди фирми навлизат на българския пазар, които предоставят възможност на млади хора да работят в интересна среда и да се развиват професионално.
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върнахте?
Най-голямото предизвикателство за мен лично беше общуването на правилен български език. Напълно разбираемо, като се има предвид колко дълго съм живяла и учила в чужбина. Гордея се, че съм завършила българското училище в Берлин, но то беше само един път седмично за 12 години. Имах известни дефицити в граматиката и акцента, които в началото на престоя ми предизвикваха забавни ситуации. Другото предизвикателство беше, че съм свикнала да работя в много международна среда с колеги от цял свят. Мислех, че тук такава ще ми липсва. В крайна сметка обаче бях приятно изненадана, че София се развива като една истински интернационална столица.
Какви според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
Както споменах, голямо предимство за мен е баланса между работа и свободно време. България просто предлага много опции за развлечение – море, планини, вкусна кухня, купони. Заплатите, поне в София, също вече започват да се подобряват и да дават възможност за по-добър доход.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
Семейството и близките. Също така българските домати.
Опишете живота си в България с няколко думи?
Разнообразен, защото работата в хотел никога не е скучна. Цветен, защото в България, за щастие, може да се насладиш на различните сезони през годината. И весел, защото ние българите обичаме да се събираме и да се веселим.
Каква е Вашата формула за успех?
Да обичаш това, което правиш всеки ден. Не мога да си представя да имам работа, която да не ме удовлетворява. Aко си вършиш работата с удоволствие, тогава и успехите няма да закъснеят.
Ради Кърмазов е БИМ мениджър в Иво Петров Архитекти. Неговият 19 годишен опит в консултирането, създаването и обучението на софтуерни продукти и проекти в архитектурата, е ценен актив за компанията. Той е участвал в проекти в различни сфери и мащаби, такива като инфраструктурния проект за 75 железопътни станции в Саудитска Арабия, новото летище в Инстанбул, Expo 2017 Village Masterplan-Green Block в Казахстан, St Edward's Kensington Row Residential Complex – Лондон, Мастерплан и проучване на новите железопътни станции и линии в Crossrail II и Waltham Cross - Cheshunt, в Лондон. Неговият ентусиазъм и неспирно търсене на начини за подобряване на работата на софтуера, както и уменията на хората да помагат за непрекъснатото повишаване на стандартите и ефективността на работа в ИПА. БИМ отдела в компанията е единственият по рода си в България, благодарение на професионализма, опита и стремежа на всички в него.
Опишете работата си с няколко изречения?
Грижа се работата на архитектите да върви гладко, помагам им, обучавам ги. Създавам стандарти за работа с програмата и съблюдавам спазването им-координация между арх. и инженерни файлове, редактиране и създаване на фамилии
Къде сте учили или работили в чужбина?
Няколко големи международни компании в Лондон. Foster + Partners, Scott Brownrigg, AHR Global, където имах възможност да се включа към големи международни проекти.
Колко време бяхте в чужбина?
Около 3 години.
Кога се върнахте в България?
През 2016 г.
Защо избрахте да се върнете в България?
Заради възможноста да се развивам в България и да приложа това, което научих навън.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
Защото камъкът си тежи на мястото. И няма нищо лошо да излезеш навън, да събереш опит, който да приложиш в собствената си родина. Ние трябва да развиваме нашата страна, а не чуждите.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
Предполагам, че не са пробвали истински да си създадат бъдещето, което желаят. Повярвали са, че бъдещето им е навън. Всъщност те могат да станат каквито си поискат в България, единственото условие е да го пожелаят силно и разбира се да работят за това.
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върнахте?
Да приема, че онлайн банкирането в България работи само в работното време на банката,
и че трябва винаги да носиш пари в брой, защото на много места не работят с карти. Друго голямо предизвикателство е човек да бута количка по натрошените ни тротоари, ако случайно няма паркирали отгоре коли.
Какви според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
Независимо, че си от друг град, но работиш в София, ти все пак си си вкъщи, всички наоколо говорят твоя език, и е много по лесно да се разбереш с хората, тъй като те не са по различни от теб. Децата ти също имат възможност да растат и живеят сред свои и никой не гледа на теб и на тях, като на чужденци. Автомобилното движение не е на обратно - има истинска природа и не съм на някой „мухлясал“ остров.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
Семейството, приятелите, морето и планината
Опишете живота си в България с няколко думи?
Гледам си малкото момченце, семейството и работата основно. Като цяло съм щастлив, че взех решение да се прибера в България. Тук се чувствам по-добре.
Каква е Вашата формула за успех?
Не мисля, че имам някоя специална формула която да знам и да прилагам. Просто съм търпелив, упорит и постоянен в това, което правя, докато постигна успех.
Диляна Мутрова е пребивавала една година в Германия, където завършва своето висше образование в университета Fachhochshule Worms. Въпреки възможностите, които се отварят пред нея, Диляна категорично взима решението да се върне в България, за да приложи наученото от чужбина в родината.
Къде работите сега и на каква позиция?
Фирма „Комсед АД” –длъжност „ организатор търговска дейност” на три магазина за детски играчки „Комсед”, намиращи се в област Бургас – от 2009 г. насам
Опишете работата си с няколко изречения?
Управител на магазините „Комсед” в КК Слънчев бряг, Билла Бургас и Мол Галерия Бургас като следя за продажбите, поставям текущи задачи и следя за изпълнението им, прилагам правилата, установени във фирмата по отношение на работа с клиенти, обслужване, подредба.
- създавам и развивам парньорски отношения с търговци на едро, както и еднолични търговци като се стремя да наложа положителен имидж на представляваната от мен фирма като коректен партньор, който спазва подписаните договори и споразумения , силен „ играч „ на пазара на свободната конкуренция, постоянно развиващ се и заемащ все по-големи пазарни дялове в съответния сектор, използващ адекватни маркетингови подходи с които увеличава онлайн и директните продажби с огромни темпове, разраства ежегодно своята клонова мрежа и предлага асортимент, който да отговаря на търсенето на пазара.
- участвам в подбора и обучението на персонала на посочените магазини, изготвям месечни графици за работа, представлявам фирмата пред финансови и държавни институции.
Кога се върнахте в България?
През 2005 г.
Защо избрахте да се върнете в България?
Избрах да се върна в родината си, защото:
Смятах, че ще се реализирам като специалист в България. Исках да приложа наученото от чужбина в България, защото не желаех да се чувствам като „чужденец” в друга страна, където хората са с различна душевност и темперамент , порядките и реда са други. Не успях да се справя с чувството на носталгия и усещането за липса на близки и роднини.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
- В България има възможности за развитие на младите хора, които имат желанието и мотивацията да постигнат успехи в своята област, които да работят усилено върху това да се доказват като професионалисти пред своя работодател. България има нужда от активни и интелигентни млади хора, които да отстояват мнението си и да не се отказват пред трудностите. Навсякъде има проблеми, но е важно как ще намерите решението им, защото няма неразрешими проблеми. Трябва да намерите най-ефективния подход и метод за справяне с трудностите.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
В България има много възможности за добър и щастлив живот. Въпрос на силен начален старт в живота и протегната ръка от хора, които вярват в теб, и които не трябва да предаваш, а напротив – да доказваш себе си и човек не трябва да се ограничава само в една сфера. Трябва да се развива непрекъснато, да се самоусъвършенства, да гони нови предизвикателства и цели.
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върна?
- Да намеря подходяща работа, при която да изпитвам удоволствие от постигнатите резултати и да се усъвършенствам и надграждам постоянно в своята област; да представя и утвърдя фирмата, за която работя и себе си в най-добрата светлина пред партньори, колеги и ръководство.
- Да привикна към живота в една по-затворена страна, макар и да няма граници пред европейските граждани, в България за повечето хора не е нормално да изминават по 100 км на ден, за да стигнат до работното си място например или да планират с година работния си график.
- Да привикна отново към балканския манталитет, при който не се опазва околната среда, не се спазват някои норми и закони, понятията за „нормалност” са изкривени.
Какви според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
- Свободата на духа, на действията, за да се почувства човек истински щастлив.
- Подкрепата и личното отношение и внимание, които получава от колеги, парньори, клиенти за разлика от чужбина, където всичко е на професионално ниво.
- Прекрасна природа, сила и борбен дух, емоционалност – всичко това липсва в чужбина.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
- Семейство и приятели, искрените и истински емоции, както и топлината в отношенията между хората.
Опишете живота си в България с няколко думи?
Живея щастливо с любимите си хора, постигам целите си и гоня нови, доставям си радости в живота като откривам нови хоризонти и разширявам мирогледа си, запознавайки се по пътя с все повече млади и интелигентни хора, които мислят перспективно и имат идеи за едно по-добро бъдеще.
Каква е вашата формула за успех?
- работа и постоянство;
- обучение и постоянно самоусъвършенстване, желание към новото
- подкрепа и доверие от страна на близки, колеги
- екип, без който е немислимо да постигаш резултатите в професионалната сфера
- поставяне на достижими цели и преследването им.
Ако Вие сте Българин, учил или работил в чужбина и искате да разкажете Вашата история, моля, свържете се с нас.
Вашият e-mail адрес: |
Моля въведете "Вашият е-mail адрес"
|
История: |
Моля въведете "История"
|
Изпратете |
СПОДЕЛЕТЕ ТАЗИ СТРАНИЦА!
Инициатива "Аз избрах България"