Съвместна инициатива на:
Много българи, които са учили или работили в чужбина се завръщат и избират България за своята реализация.
С инициативата “Аз избрах България” ние искаме да дадем публичност на причините за техният избор. Те знаят какво е да живееш и работиш в чужбина, но в крайна сметка избират България.
Благодарим на компаниите, които успяват да привлекат и задържат хилядите талантливи българи в нашата любима страна - България!
22-годишният Александър е прекарал 9 години в Австрия, учейки и работейки там. Въпреки този дълъг период на пребиваване в чужда за него държава, той категорично заявява, че няма по-хубаво място за живеене от България.
Къде сте учили или работили в чужбина?
Учих и работих в Австрия.
Колко време бяхте в чужбина?
Заминах заедно с родителите си през 2006 г., когато бях на 11. Живях там през следващите 9 години.
Кога се върнахте в България?
Върнах се в България през месец октомври 2015 година.
Къде работите сега и на каква позиция?
Работя в Сайтел Варна от октомври 2015 г., на позиция “специалист информационно обслужване 2 -ро ниво.
Опишете работата си с няколко изречения?
Работя в един от проектите на Сайтел, който обслужва един от германските телекомуникационни оператори- Mobilcom-debitel. Помагам на клиентите да получат отговори на въпросите си, относно техните договори.
Защо избрахте да се върнете в България?
Избрах да се върна в България, защото никога не съм искал да живея другаде, и защото винаги съм смятал, че където и да си, трябва просто да си упорит и целеустремен. Това продължава да е правилният избор за мен. Вярвам, че няма да си променя мнението.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
Защото вярвам, че това е нашето място! Ние младите можем да се развиваме и тук, в България до нашите роднини и приятели. Както написах по-горе - стига да сме упорити и да следваме целите си.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
Смятам, че не е така, защото България се развива, макар и с по-бавни темпове. В крайна сметка развитието ни и това на държавата зависи от нас, БЪЛГАРИТЕ!
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върна?
Нямах големи предизвикателства пред себе си, може би, защото не преживях т. нар. “културен шок”.
Какви според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
Най големите предимства според мен са, че в България гледат на образованието в чужбина с по-добри очи. Другото предимство е, че си събрал опит от друга култура и държава, който можеш успешно да приложиш в България. Третото е езикът, който си научил или подобрил.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
Приятели, роднини и по-разнообразният български начин на живот.
Опишете живота си в България с няколко думи?
По-интересен, по-забавен, по-спокоен и приятен.
Каква е вашата формула за успех?
Формулата ми е да не забравям от къде съм тръгнал, да обичам родината си, да се сещам за хубавите спомени, които са свързани с моето детство, което съм прекарал тук, да бъда упорит и целеустремен, да използвам силните си качества, да оценявам възможностите, които ми се дават, както и да обичам Деничка!
P.S: "Аз избрах България" е съвместна инициатива на Zaplata.bg и Държавната агенция за българите в чужбина.
Занка Ганчева е пребивавала петнадесет години в Монреал, Канада, където завършва френски колеж, след което висше образование. Въпреки перспективите за кариерно развитие и живот, които се отварят пред нея, тя взима категоричното решение да се завърне в родината.
Къде работите и на каква позиция?
Продуктов мениджър в Париплей.
Опишете работата си с няколко изречения?
Като продуктов мениджър, моята роля е многостранна и много динамична. Продуктовият мениджър е отговорен за определен продукт/порфолио/категория и за неговото развитие и успехът му на пазара – малко като mini-CEO. Изграждам и план за развитие на портфолиото (Road Map), следя проектите спрямо изискванията по Agile/Scrum методологията, приоритизирам работата на екипа и следя цялостното развитие на проектите. Част от ежедневието е и връзката с клиентите, дистрибутори и партньори. Също така, извършвам пазарен и бизнес анализ, съобразен с целите, които са поставени от ръководството.
Къде сте учили или работили в чужбина?
Завърших френски колеж - хуманитарни науки в Монреал, Канада (Collège André-Laurendeau), след което завърших бакалавър по Маркетинг и Стратегически мениджмънт в McGill University и сега приключвам магистратура от Технически Университет по Иновационен мениджмънт (École de technologie supérieure).
През последните 10 години съм работила в Монреал. След завършването на бакалавъра, работих 2 години като Marketing Event Coordinator, след което интересът ми се насочи към сферата на продуктовият мениджмънт, където работих 6 години за една от най-големите компании производител на продукти за баня в Северна Америка. В началото започнах като асистент продуктов мениджър и две години по-късно заех позицията на продуктов мениджър за Северна Амарика, където работих преди да се включа в екипа на Париплей.
Кога се върнахте в България?
През юли 2018 – 4 дни преди да започна работа в Париплей. Едно привидно спокойно търсене на кариера в България, стана изключително вълнуващо – след като попаднах на правилната фирма със страхотни колеги! Моят съпруг и аз, обмисляхме връщане към края на годината, за да можем да организираме всички неща по местенето, но екипа от Париплей търсеха човек за стартиране от по-скоро и аз реших да се гмурна в това предизвикателство – за което решение съм много щастлива, защото имам страхотни колеги и всеки ден идвам с удоволствие на работа.
Защо избрахте да се върнете в България?
Не е тайна , че много българи, се чудят какво би било да живееш в България.
За щастие в България вече има много интересни възможности за развитие и заплащането на квалифицираният труд е добро и предлага един хубав стандарт на живот тук.
А защо България? - климатът тук е много по-приятен от студената и дълга зима в Канада, (която е средно между 4 и 6 месеца с много сняг и много минусови температури). Също така в България има много хубава социална култура – хората се забавляват, излизат често и се радват на живота. Нужно е да звъннеш на някой за кафе и след час да се видите. Това дори и в нашата среда с българи в Монреал, го няма. Трябва да се планира дни или седмица преди това, за да може всеки да си го добави в дневния ред. А нека и не забравяме колко сме близо до Европа, и колко лесно е да отидеш за един уикенд в Рим, Париж, Барселона и т.н. Това го няма в Канада – разстоянията там са огромни, а самолетните билетите много скъпи.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
Тук има бъдеще за образовани таланти, които имат желание да се реализират! Разгледайте сайтовете за работа и се убедете! А ако не ви хареса, винаги можете да се върнете обратно или да опитате някъде другаде. Тук хората излизат често, има много слънце и четири сезона, можеш да ходиш пеша и да се радваш на красивите забележителности на България.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
Не гледайте новини, защото те подвеждат и показват най-лошото в нашата родина! Намерете познати и приятели, които са се върнали и говорете с тях – те ще ви кажат истината. Разгледайте онлайн сайтовете за търсене на работа, подайте своето CV и сами преценете. Много хора казват, че няма бъдеще, но аз не мисля така.
Така започна моята история, защото много от нашите приятели обмислят да се върнат но все си намират причина. Аз просто реших да започна да подавам CV, да се явявам на интервюта и в един прекрасен ден попаднах на компанията, в която работя сега.
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върнахте?
Да науча как работи администрацията и всичко свързано с документите.
За щастие имам моите родители, които са тук и ни казваха какво, кога и къде трябва да се подава.
Да се успокоя и да не планирам всичко за месеци напред (за мен това е голям challenge).
Да не ми правят впечатление битовите простотии, мръсотията тук-там, неподредените улици, къщи и т.н.
И не на последно място - да успеем да намерим истински и близки приятели, като тези, които оставихме зад океана.
Какви според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
Социалните контакти, интернационалните фирми, които се позиционират в България и това, че благодарение на качествата, опитът и знанията натрупани в чужбина, ние много бързо можем да се развиваме.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
Социалният живот, малките разстояния, хубавото време и роднините, които бях свикнала да виждам само веднъж в годината.
Опишете живота си в България с няколко думи?
Динамичен, социален и спокоен.
Динамично ежедневие, защото постоянно нещо ти се случва. А спокоен, защото се прибираш от работа и можеш да се концентрираш върху семейството и приятелите, както и да мислиш за ваканции.
Каква е Вашата формула за успех?
Да остана позитивна и да не се влияя от битови проблеми. Да гледам напред и да се радвам на всичко, което ми се случва, защото това е едно приключение, което ние решаваме как ще продължи.
Виж свободните позиции от Париплей България ЕООД
P.S: "Аз избрах България" е съвместна инициатива на Zaplata.bg и Държавната агенция за българите в чужбина.
Ради Кърмазов е БИМ мениджър в Иво Петров Архитекти. Неговият 19 годишен опит в консултирането, създаването и обучението на софтуерни продукти и проекти в архитектурата, е ценен актив за компанията. Той е участвал в проекти в различни сфери и мащаби, такива като инфраструктурния проект за 75 железопътни станции в Саудитска Арабия, новото летище в Инстанбул, Expo 2017 Village Masterplan-Green Block в Казахстан, St Edward's Kensington Row Residential Complex – Лондон, Мастерплан и проучване на новите железопътни станции и линии в Crossrail II и Waltham Cross - Cheshunt, в Лондон. Неговият ентусиазъм и неспирно търсене на начини за подобряване на работата на софтуера, както и уменията на хората да помагат за непрекъснатото повишаване на стандартите и ефективността на работа в ИПА. БИМ отдела в компанията е единственият по рода си в България, благодарение на професионализма, опита и стремежа на всички в него.
Опишете работата си с няколко изречения?
Грижа се работата на архитектите да върви гладко, помагам им, обучавам ги. Създавам стандарти за работа с програмата и съблюдавам спазването им-координация между арх. и инженерни файлове, редактиране и създаване на фамилии
Къде сте учили или работили в чужбина?
Няколко големи международни компании в Лондон. Foster + Partners, Scott Brownrigg, AHR Global, където имах възможност да се включа към големи международни проекти.
Колко време бяхте в чужбина?
Около 3 години.
Кога се върнахте в България?
През 2016 г.
Защо избрахте да се върнете в България?
Заради възможноста да се развивам в България и да приложа това, което научих навън.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
Защото камъкът си тежи на мястото. И няма нищо лошо да излезеш навън, да събереш опит, който да приложиш в собствената си родина. Ние трябва да развиваме нашата страна, а не чуждите.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
Предполагам, че не са пробвали истински да си създадат бъдещето, което желаят. Повярвали са, че бъдещето им е навън. Всъщност те могат да станат каквито си поискат в България, единственото условие е да го пожелаят силно и разбира се да работят за това.
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върнахте?
Да приема, че онлайн банкирането в България работи само в работното време на банката,
и че трябва винаги да носиш пари в брой, защото на много места не работят с карти. Друго голямо предизвикателство е човек да бута количка по натрошените ни тротоари, ако случайно няма паркирали отгоре коли.
Какви според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
Независимо, че си от друг град, но работиш в София, ти все пак си си вкъщи, всички наоколо говорят твоя език, и е много по лесно да се разбереш с хората, тъй като те не са по различни от теб. Децата ти също имат възможност да растат и живеят сред свои и никой не гледа на теб и на тях, като на чужденци. Автомобилното движение не е на обратно - има истинска природа и не съм на някой „мухлясал“ остров.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
Семейството, приятелите, морето и планината
Опишете живота си в България с няколко думи?
Гледам си малкото момченце, семейството и работата основно. Като цяло съм щастлив, че взех решение да се прибера в България. Тук се чувствам по-добре.
Каква е Вашата формула за успех?
Не мисля, че имам някоя специална формула която да знам и да прилагам. Просто съм търпелив, упорит и постоянен в това, което правя, докато постигна успех.
Диляна Мутрова е пребивавала една година в Германия, където завършва своето висше образование в университета Fachhochshule Worms. Въпреки възможностите, които се отварят пред нея, Диляна категорично взима решението да се върне в България, за да приложи наученото от чужбина в родината.
Къде работите сега и на каква позиция?
Фирма „Комсед АД” –длъжност „ организатор търговска дейност” на три магазина за детски играчки „Комсед”, намиращи се в област Бургас – от 2009 г. насам
Опишете работата си с няколко изречения?
Управител на магазините „Комсед” в КК Слънчев бряг, Билла Бургас и Мол Галерия Бургас като следя за продажбите, поставям текущи задачи и следя за изпълнението им, прилагам правилата, установени във фирмата по отношение на работа с клиенти, обслужване, подредба.
- създавам и развивам парньорски отношения с търговци на едро, както и еднолични търговци като се стремя да наложа положителен имидж на представляваната от мен фирма като коректен партньор, който спазва подписаните договори и споразумения , силен „ играч „ на пазара на свободната конкуренция, постоянно развиващ се и заемащ все по-големи пазарни дялове в съответния сектор, използващ адекватни маркетингови подходи с които увеличава онлайн и директните продажби с огромни темпове, разраства ежегодно своята клонова мрежа и предлага асортимент, който да отговаря на търсенето на пазара.
- участвам в подбора и обучението на персонала на посочените магазини, изготвям месечни графици за работа, представлявам фирмата пред финансови и държавни институции.
Кога се върнахте в България?
През 2005 г.
Защо избрахте да се върнете в България?
Избрах да се върна в родината си, защото:
Смятах, че ще се реализирам като специалист в България. Исках да приложа наученото от чужбина в България, защото не желаех да се чувствам като „чужденец” в друга страна, където хората са с различна душевност и темперамент , порядките и реда са други. Не успях да се справя с чувството на носталгия и усещането за липса на близки и роднини.
Защо бихте посъветвали младите хора да се върнат в България?
- В България има възможности за развитие на младите хора, които имат желанието и мотивацията да постигнат успехи в своята област, които да работят усилено върху това да се доказват като професионалисти пред своя работодател. България има нужда от активни и интелигентни млади хора, които да отстояват мнението си и да не се отказват пред трудностите. Навсякъде има проблеми, но е важно как ще намерите решението им, защото няма неразрешими проблеми. Трябва да намерите най-ефективния подход и метод за справяне с трудностите.
Какво бихте казали на онези, които смятат, че в България няма бъдеще?
В България има много възможности за добър и щастлив живот. Въпрос на силен начален старт в живота и протегната ръка от хора, които вярват в теб, и които не трябва да предаваш, а напротив – да доказваш себе си и човек не трябва да се ограничава само в една сфера. Трябва да се развива непрекъснато, да се самоусъвършенства, да гони нови предизвикателства и цели.
Какви бяха трите най-големи предизвикателства пред Вас, когато се върна?
- Да намеря подходяща работа, при която да изпитвам удоволствие от постигнатите резултати и да се усъвършенствам и надграждам постоянно в своята област; да представя и утвърдя фирмата, за която работя и себе си в най-добрата светлина пред партньори, колеги и ръководство.
- Да привикна към живота в една по-затворена страна, макар и да няма граници пред европейските граждани, в България за повечето хора не е нормално да изминават по 100 км на ден, за да стигнат до работното си място например или да планират с година работния си график.
- Да привикна отново към балканския манталитет, при който не се опазва околната среда, не се спазват някои норми и закони, понятията за „нормалност” са изкривени.
Какви според Вас са трите най-големи предимства на живота и кариерата в България?
- Свободата на духа, на действията, за да се почувства човек истински щастлив.
- Подкрепата и личното отношение и внимание, които получава от колеги, парньори, клиенти за разлика от чужбина, където всичко е на професионално ниво.
- Прекрасна природа, сила и борбен дух, емоционалност – всичко това липсва в чужбина.
Какво Ви липсваше най-много, докато бяхте в чужбина?
- Семейство и приятели, искрените и истински емоции, както и топлината в отношенията между хората.
Опишете живота си в България с няколко думи?
Живея щастливо с любимите си хора, постигам целите си и гоня нови, доставям си радости в живота като откривам нови хоризонти и разширявам мирогледа си, запознавайки се по пътя с все повече млади и интелигентни хора, които мислят перспективно и имат идеи за едно по-добро бъдеще.
Каква е вашата формула за успех?
- работа и постоянство;
- обучение и постоянно самоусъвършенстване, желание към новото
- подкрепа и доверие от страна на близки, колеги
- екип, без който е немислимо да постигаш резултатите в професионалната сфера
- поставяне на достижими цели и преследването им.
Ако Вие сте Българин, учил или работил в чужбина и искате да разкажете Вашата история, моля, свържете се с нас.
Вашият e-mail адрес: |
Моля въведете "Вашият е-mail адрес"
|
История: |
Моля въведете "История"
|
Изпратете |
СПОДЕЛЕТЕ ТАЗИ СТРАНИЦА!
Инициатива "Аз избрах България"